اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1299″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

ممکن است در تبلیغات، تنظیمات گوشی و.. کلمه رومینگ را دیده باشید. استفاده از Roaming در سفر های بین المللی می تواند برای شما مفید باشد پس اگر با آن آشنا نیستید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید. امروز در انزل وب رومینگ را به شما معرفی می کنیم و ضمن بررسی کاربرد های آن، به بررسی روش کارکرد این حالت هم در کنار تعرفه و هزینه استفاده می پردازیم.

منظور از حالت رومینگ در گوشی چیست؟

What Does It Mean When Data is Roaming?

رومینگ به منظور استفاده از سیمکارت خود در کشور های دیگری که با اپراتور شما همکاری دارند، طراحی شده است. به عبارت دیگر می توان آن را راهی برای دریافت اطلاعات و سیگنال در خارج از کشور یا در مناطقی که اپراتور شما پوشش دهی ندارد هم معرفی کرد. اما استفاده از این سرویس شاید کمی نگران کننده باشد زیرا در تنظیمات گوشی با فعال کردن آن پیام پاپ آپی را مشاهده می کنید که از هزینه های احتمالی خبر می دهد. پس از معرفی کامل تر Roaming و کاربرد های آن، هزینه استفاده از این حالت را هم بررسی می کنیم.

معنی رومینگ چیست؟رومینگ بین المللی

زمانی که شما از مرز های کشور خارج شوید، طبیعتا از محدوده شبکه های مخابراتی اپراتور خود نیز خارج شده و دیگر نمی توانید با سیم کارت خود اقدام به برقراری تماس، ارسال و دریافت پیام یا استفاده از داده اینترنت کنید. اما منظور از رومینگ چیست؟ در این زمان شما می توانید در شرایطی با فعال کردن Roaming گوشی خود، به آنتن اپراتور های کشوری که در آن هستید متصل شده و از این طریق می توانید مجدد از سیم کارت و شماره خود استفاده کنید. به این حالت رومینگ (Roaming) گفته می شود.

در این حالت اگر تماس برقرار کنید، به آن تماس رومینگ گفته می شود و هیمینطور این موضوع برای پیامک و داده های اینترنت هم صدق می کند.

روش کار خدمات رومینگ چیست؟

روش کار حالت رومینگ گوشی ساده است. اپراتور سیم کارت شما با اپراتور کشور های دیگر قرارداد مشارکت تنظیم می کنند و با دریافت هزینه ای، اجازه متصل شدن شما به آنتن های خود و استفاده از خدمات آن ها را می دهند. این قرار داده ها معمولا دو طرفه هستند تا از مشتریان هر دو اپراتور پشتیبانی بیشتری شود.

همچنان توجه داشته باشید که شما با خرید یک سیمکارت اعتباری، می توانید از خدمات اپراتور کشور مقصد استفاده کنید و Roaming در حالتی مناسب است که به هر دلیلی بخواهید حتما از سیم کارت خود استفاده کنید.

هزینه های استفاده از دیتا رومینگ و.. چیست؟

در حالی که Roaming بسیار مفید است، اما می تواند با هزینه های سنگین همراه باشد. به همین دلیل معمولا در تنظیمات گوشی، حالت Roaming به صورت پیش فرض خاموش می باشد تا هزینه های تصادفی را به شما متحمل نکنند. اما مقدار هزینه رومینگ به اپراتور شما و کشوری که سفر می کنید بستگی دارد. به طور مثال افرادی که سیم کارت اپراتور های اروپایی را داشته باشند، در سفر بین کشور های اتحادیه اروپا نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

هزینه برای دیتا هنگام رومینگ بر حسب کیلوبایت یا مگابایت محاسبه می شود، برای تماس هم معمولا واحد ها به دقیقه رند شده و هر پیامک هم به شکل معمول محاسبه می شود.

با داشتن سیمکارتهای بین المللی میتوانید هزینه های رومینگ را از مخارج سفر خود به آسانی حذف کنید

تکنولوژی GSM و CDMA در زمینه رومینگرومینگ رایگان

توجه داشته باشید که اپراتور ها ممکن است از تکنولوژی متفاوتی برای اتصال استفاده کنند و در نتیجه برای استفاده از اینترنت رومینگ یا بسته رومینگ باید گوشی شما نیز قابلیت اتصال به شبکه سایر نقاط را داشته باشد. به همین دلیل باید قبل از مسافرت ویژگی های گوشی خود و هماهنگی آن با اپراتور های میزبان را بررسی کنید. در حال حاظر اپراتور ها معولا از دو استاندارد رایج استفاده می کنند که گوشی شما ممکن است یک یا هر دو استاندارد زیر را پشتیبانی کند:

  • GSM مخفف عبارت Global System for Mobile بوده و استاندارد ارتباطات بی سیم است که جایگزین سیستم های آنالوگ ۱G شد. در کشور های مختلف از باند های فرکانسی ۹۰۰MHz تا ۲۱۰۰MHz در این شبکه استفاده می شود و تقریبا درصد بسیار بالایی از اپراتور ها از این استاندارد استفاده می کنند.
  • CDMA هم مخفف Code Division Multiple Access است و استاندارد متفاوتی برای انتقال امواج رادیویی است. در این مدل از سیم کارت استفاده نمی شود و معمولا گوشی محدود به استفاده از یک اپراتور می شود.

برخی از اپراتور ها ممکن است از هر دو تکنولوژی استفاده کنند.

نوشته‌های دیگر

روتر WiFi قابل حمل چیست؟
سیم کارت بین المللی و مزیت های آن برای مسافران
فعالسازی Data

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *